Ülkemizde meydana gelen trafik ve iş kazaları nedeniyle binlerce kişi ölmekte, yüz binlerce kişi yaralanmakta ve sakat kalmaktadır.

Ayrıca ülkemizde deprem, sel, yangın vb. afetler nedeniyle de binlerce kayıplar verilmektedir.İşyeri olarak anılan yerlerde olası bir acil ve kaza durumunda olay yerinde bulunan kişilerce yapılan ilk yardım müdahaleleri hayat kurtarıcı olmaktadır.

Tüm işyerlerinde iş yerinin özelliğine göre ve iş güvenliği kapsamında çalışanların ilk yardım eğitim almaları gerekmektedir.

İlimizde bulunan tüm işyerleri sahipleri, yöneticileri bu konuda hassasiyet göstermeleri, olası bir acil durumda kendi hayatlarınında kurtarılması anlamında önem arz etmektedir.


İlk yardım yönetmenliğinin ilk yardımcı ve zorunlu ilk yardımcı istihdamı 18/03/2004 tarihli ve 25406 sayılı maddesine göre;

Madde 16 : Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her 20 personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her 10 personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezlerden en az “temel ilk yardım eğitimi” sertifikası almış ilk yardımcının bulundurulması zorunludur.